BOXER & ROTOR
TADEUSZ PAWLAK    i    RYSZARD GLEN
Specjaliści BMW R75, Zündapp KS 600 i 750

DRILASTIC - MOCOWANIE

Ryszard Glen

W motocyklach BMW R75 i ZÜNDAPP KS 750 pokrycia gumowe „Drilastic”  są tak samo  mocowane do konstrukcji stelaża siodła składającego z 4 czterech elementów blaszanych i 1 sprężyny. Przy pomocy zestawu umożliwiającego przesuwanie przód takiego zestawu jest mocowany do podstaw siodeł zarówno kierowcy jak i pasażera.

Zestaw (nr kat.3507-3) umożliwiający przsuwanie się pokrycia siodła

Najczęściej właściciele motocykli mocują gumowe pokrycie siodła „Drilastic” (nr kat. 3507)  wraz z okuciem (nr kat. 3127 i 3089) na sztywno do podstawy siodła.

W takim przypadku sprężyna w kształcie litery V (nr kat. 3089) podczas obciążenia przenosi siły bezpośrednio na leżące nad nią pokrycie gumowe co w dłuższym okresie doprowadzi do pęknięć gumy na krawędziach.

Zestaw (nr kat. 3507-3) umożliwiający przesuwanie się przodu pokrycia siodła po podstawie siodła składa się z dwóch części:

- specjalna nakrętka – umożliwia prawidłowe zamocowanie gumowego   pokrycia do

   podstawy siodła.

- płytka ślizgowa – umożliwia przesuwanie pokrycia po podstawie siodła.

Kompletne pokrycie siodła "Drilastic"

Tak wygląda przód gotowego do zamontowania kompletnego pokrycia gumowego

Dobra rada dla samodzielnie montujacych pokrycie gumowe do metalowego stelaża.Zamiast nitów można zastosować śruby zamkowe. Celem upodobnienia do nitów należy łby śrub odpowiedni zatoczyć. Dociągając śruby nakrętkami powodujemy odpowiednie zagłebienie się zamka śruby w gumę.

Celem prawidłowego zamontowania pokrycia gumowego należy wsunąć nakrętkę specjalną w duży otwór w podstawie siodła i pchnąć do przodu. Po tym należy pokrycie siodła  zespolić z podstawą siodła przy pomocy dwóch nakrętek M8. Teraz, po obciążeniu siodła nakrętka specjalna przesunie się w otworze podstawy siedzenia zmniejszając szkodliwe rozciągnięcie gumowego poszycia.

 

ZDJĘCIA

 

VIDEO

WIĘCEJ FILMÓW